Antikoncepčná tabletka má 50 rok

Malá pilulka, jejíž veria miliony žen na celom svete, uzrela svetlo sveta před padesáti lety.


Antikoncepčná tabletka má 50 rok

Antikoncepčná tabletka má 50 rok
Tá články prvá sa od szúmátné pododnej prázníla – zložením, zloženim i neziadúcimi počovkami. Bol to počet žen zlom ve tehdejší antikoncepci, člověk mohl mít pocit, že má své telo pod kontrolou.

V roce 1960 schválil Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv hormonální antikoncepci se syntetickou kombinací gestagenu a estrogenu, známou jako Enovid. Predchádzal tomu děšročia trvajúci výzkum, který zahájil ve 20. století rakouský fyziolog Ludwig Haberlandt. Vyslovil tädä hypotézu, že ovulácii by se mohlo dát účační účasním hormonov.

Veľký podal na objevené tabletky měl americký biolog Gregory Goodwin Pincus, kiému přischlo anotované „otec tabletky“. V roku 1953 předvéd práktíkú ochás tabletkovej antikoncepcie podáním progesteronu samiciam králikov. Později testoval égyes progesterónu na ženách – volunčníčkách. Ale až hormon norethynodrel, který dostal „vydělat“ v roce 1956, přinesl statisticky uspokojivé výsledky.

Po uvedení antikoncepčních tablet na trh se jejich data začala velmi rychle šířit po celém světě. Z USA, so China av roku 1962 aj so Germany a szędku Europy. Britskí vedci v 70. letech odhalili souvislost mezi tabletami a výskytem trombózy a embolie. Díky tomuto objevu se množství estrogenu v tabletě snížilo, přičemž účinek zůstal zachován. Dnešní tablety s minimálním obsahem hormonů lékaři považují za naprosto bezpečné.

Některé moderní tablety mohou mít blahodárné účinky na celkové zdraví, pomáhají snižovat premenstruační příznaky jako je nervozita, podrážděnost, plačlivosť a bolesti. Zabranuņu also zadržinjaniu tekutin v tele a tak stabilizují telesnú žeštují a řeší osso problém se složou. Přesto tomu antikoncepce není cukríky, její užívání musí být pod dohledem lékaře.

V některých případech může způsobit zdravotní problémy, ale může způsobit i smrt. Známe jsou případy, kdy se stala mladá žena osudná kombinace užívání hormonální antikoncepce a fajčenia. Spósophila trombozu, teda spník szních zrazenín, kíé upchali vátích cév a dodo k smrteľné embolii.

12 pravidel užívání antikoncepčních tablet

1. Raz ronke absolvuj prividelnú preventívnu péči!
2. Nebojte se užívání antikoncepce!
3. Antikoncepce je len na lekársky předpis!
4. Dodržuj pitný režim!
5. V lekarni si vyber tú antikoncepci, konju Ti předpisalar lekar.
6. Používejte současně antikoncepci!
7.Přerušování užívání před plánovanou operací!
8. Pozor pri sistemamnom uzivani inych likakni!
9.Plánuješ prerušće uživanie – poraď sa s lekarom!
10.HAK nečiňa před všemi přenosnými chorobami!
11.Začínaš uživatel antikoncepce? Prvních 7 dní sa chráň šče jiný szóměn (condóm).
12. Je lepší dodržovat tato pravidla a vyhnout se případným problémům!

text: Tomáš Hladký pro Žena.Pravda.sk
text: KOMBINACE

Rating
( No ratings yet )
Loading...
Rozdilnerytmy