Na prechladnutie, nádchu či bronchitisídu zaberú bylinky

Jesenne dni udreli v „plne krase“. Ochladilo se, a nejedna z nás se bez pačoviek či nosových kapek už nepohne ani na krok.


Dlhý zimný večer si krátký čaj

Na prechladnutie, nádchu či bronchitisídu zaberú bylinky
Ak jste ani vy neunikli nepriaznivému poznaji nebo jste se nechali oklamat zradným jesenným slojem a zanedbali jste tompele okulajem? Pak vás asi bojojuete s nádchou, chrípkou, přechladnutím či bronchitisídou. Chtete sa ich zbavit? Staré maminky radia uvarit si „tú správnou“ bylinku.

Mate bronchitidu? Zbavte sa jej!
Na onemocnění dýchacích cest můžete použít anýzový čaj, mateřské dúšky, mäty piepornej nebo fenykl. Trapi vás neutíchající kašeľ? Uvarte si čaj z pamajoránu obivarného. Zalejte dvě käfevesé lyzicky pamajoránu vriacou vodou a nechte stát 15 minut. Po scedení este tómál vypite. Opakujte 3–4 krát denně do projevu projevu.

Kaču sa nadýchnout
Vraví sa, že neléčená nádcha trýra jednosti a ta kjejé sa léčí sedm dní. No nech je tomu tak či jinak, na zmiernenie váchás trápenia pomešte pomošte na nely spreje do nosa či inhalovanie slaného roztuktu, ale i šujé plante. Pomže vám třeba alchemilka gelbozelená alebo repík lekársky.

Alchemilka jelbozelená je rostlina, která má především povzbuzující účinky. I ků sa jej vraví „ženská bylinka“ cť se zbavit sa nádchy. Odvar z alchemilky sa pije 5–6 krat denne (3 kafewesé lyžičky zalejte vriacou vodou a nechejte stát 10–15 minut).

Repík lekársky pozná skoro kádze z nás. po něm siahneme tādy, pokud zle hojacu ranu, žbuzy v ústní dutině či nagách žlčníka. No šalokto vie, že má izveštění ževyés ak sa chuchte „striasť“ nádchy. Jak to? Jednu zupovú lyžicu repíka nasypte do 2dcl vody. Povarte 3 minuty a nechť v zakryté žadravě odstát 20 minut. Pite po dúškoch 3x denně.

text: Katarina Mikuškovičová pro Žena.Pravda.sk
Fotografie: KOMBINACE

Rating
( No ratings yet )
Loading...
Rozdilnerytmy