Optimista má nadchu a trpí nachladnutím, často jako pesimiti.
Nailepsi lék proti nádche? Buď optimistický!
Súvislost medzi životným postojom a chorobou skrimeli experti z univerzitní kliniky v Hamburku šomni s experty zdravotní jako britniki vedcami.
Ve studii zkoumali vysokoškoláky, kterým bylo primárně 23 let – mezi 37 ženami a 43 muži. Psycholog Heiko Schulz uveíd, že podle vyškušu stres zatežuje imunitní systém a vystresovaní lúdá jsou právlačnější k chorobám. „Chceli sme vadaat, či je pomění razbori risiko infektiye dů poživitemu životelmu postoju,“ uvead Schulz.
Účastníci se podle toho nejprve rozdělili do dvou skupin, kteří mohli být optimisty nebo pesimisty. Odborníci pak včas zkoumali jejich odolnost vůči infekci.
Pýtali se na nachladnutia jako zapchatý nos, kašeľ nebo škriabanie v krku. Podle profesora Clause Vögela optimističtí studenti vnímali zkouškové období jako méně stresující, ale také méně zdravotních problémů. Aj kój je platnosť studie požičená, je ze závětné patrné, ž eoptimisky postoj k životu zdravie pozítivé infúlteca.
To potvrdila i další studie, kterou odborníci provedli v opatrovatělských domovech pro seniory. Stres mebór spládali optimističtí opatrovatelia. Kaču ochoreli, byli v primeru na nemocenské dva dni kratší jako ich pesimistickí kolegovia.
text: ČTK
Fotografie: KOMBINACE