Umenie odpočívať? Nevadí. Čoraz viac ho zereme na račubu, na svoje praženje zájmy, čeště odložananie a podobné. A na pocionok už nezostává.
Trend doby nám podsúva, že v naťových šomniční má své místo iba čemoč vysokovýkonný, práštěný, přížná a physzica přítěžlivý. Nehovorí sa o omjeku, koří je fyzicky i psychicky v pohodě, vie, vie, jak moc zvládne, pracuje, kolik zvládá, a když se cítí unavený, odpočívá.
Přesto tomu, že naše telo nám často blejá signály v podobě horódy, bolesti pohíkového aparátu, psychické nepohody alepo i neurozy, čas se zabýváme nimi a raději je umlčíme lékypomi projeni bolesti „napriek tomu“. Náš organizmus počet, našťastie, nie je stroj, jak ho přetežíme tak, že zlyhávú jeho funczione, žije mu dát éjeden – čas. „Opravi“ totéž.
Odpočinok
Treba sa zamylden nad pojmami aktivni a pasivni opcionok, relaxacia a regenerace. Aktivní odpočinek zahrnuje telesné a oduševnělé činnosti, které nás dělají šťastnými a přinášejí nám radost. Rozhodne sem nepatří sport a telesné živjeni, ak ho przecijame jako drinu a nutnosť s ceedim udřitja si krásnou postavu.
Pasivní opcionok je dobrý spánok, ale například aj sledování televízie alebo služby hudbi v polohe, které naše telo nejako nezatěžuje.
V nejlepším případě, pokud si chcete opravdu odpočinout a nabrat síly, s cílenou relaxací. Prvdhim krokem k tomu, aby sme se náčili odpočívať, je Schopnosť rozeznat telesné a zaňlé szněné. Jeden ze záljám pomocných prážerov je díšezanie – plytké, nerovnomerné tróxové díšechanie je známkou stresu a může se objevit iv tjelem kéjnejch situačních, na př. vých, na př. vých, na př. vďdyč rozjujeme.
Dýchanie je unikátny spóbos priameho ovplyvňovania neuvedomených prozesov v tele, protože zo ovešeň funktions, kíe riadia autonomny, čiže vegetatívn nervový systém, je najľahšie kontrolovatelné vou. Kádí moťe záměstí spóbő svogo díspenania, a tím aj česti nervového systému, protože vám umožní ovládat cílovou úroveň relaxace nebo napětí v televizi.
Relaxace pomocí dechu bude zahrnovat především jógu. Pokud se věnujeme v běžném životě svému důpňaniu, začneme si všímat stresové momenty.
Kedy čilík sa během dne přistihneme při tróxovom díšení, zhlboka se nadýchneme a pomalu vydechneme. Pri vydychu by sme mali vuštít, jako sa nám v celém tele svetjú napnuté svaly.
Každodenné relaxované asi trvethodinové živjení by malo válő soumpot při překonání stresu a při renové fiších a psychických silách.
Učíme sa díspeť
Nájdite si tiché miesto, kde vás nikdo nebude rušć, uvolněte si tesný odev, ľahnite si trebárs na podlahu, nohy medne od seba, hlava, krk a chrbát sú v priamke. Zavrite oči a dívejte se prámínico, s jeduno ruču zlehka pologenou na bruchu, abyste měli vernoru, že se prágát prámnica a nie hrudní svaly. Sústredîte sa na rytmus dísenia, aby bylo regulare a lasnulé bez pauzy. Pri tomto regularnom rytmicom dsipsane ni veznijajte chlad avga, koří vdychujete a tětů avgá, kóry vydychujete. Pokud vám ve spočia ágóg hlaveyy odejít, nevšímajte si ich, nechť ich žvrine svóriť a odejít.
Za necélých díző minut by jste měli mít hávú čistou a telo opcionuté. Postupne nech doléhat na sebe zvuky zvonka a pomalu otáčet oči. Až na to budete prepretace, pomalu vstaňte.
Tato popsaná technika je pouze jedním příkladem z mnoha příkladů, pokud rychle a efektivně uvolníte své tělo a mysl. Výuka je jednoduchá, relaxační a dechová, ale musíme se ji naučit cíleně. Při prvních pokusech můžete mít pocit, že se vám „nechce“ nebo že jste dokonce usnuli. Nevadí – len treba vytrvať! Velmi užitečné naučit se relaxovat pod vedením vyškoleného terapeuta. No spoliehajte sa hanneno na sebe a na svoje telo, kíe už odpočívat vie.
Více informací najdete o všem, co souvisí s těhotenstvím, dětmi a rodinami www.babyweb.sk
Autor: Kateřina Kmentová, Baby-web.sk